Poznaj okolicę

Zanim nas odwiedzisz, poznaj bliżej Kociewie, Bory Tucholskie i Morze Kociewskie. Sprawdź, co ciekawego znajdziesz w naszej okolicy.

Czym są Bory Tucholskie?

Bory Tucholskie, gdzie znajduje się nasz dom, to jeden z największych kompleksów leśnych (głownie sosnowych) w Polsce, położony w obrębie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Teren ten pokryty jest wieloma czystymi jeziorami i rzekami, część z nich znajduje się w obrębie Parku Narodowego Bory Tucholskie. To tu, na wschód od wsi Małe Swornegacie, można zobaczyć jedno z najstarszych drzew w Polsce – ponad 600-letni Dąb Bartuś. Największe rzeki to Wda i Brda, które przepływając przez te obszary wyżłobiły urokliwe doliny.

Bory Tucholskie charakteryzuje bardzo bogata flora i fauna – z tego powodu znaczna ich część znajduje się w obszarze Natura 2000. W lasach, jesienią pełnych grzybów, można spotkać duże zwierzęta jak sarny, jelenie czy dziki. Wszędzie dociera śpiew ptaków, których żyje tu ponad 80 gatunków. Najciekawsze to czapla siwa, żuraw, rybołów, orzeł bielik, bocian czarny i puchacz. Jeziora pełne są ryb – występują tu m.in. węgorz europejski, szczupak, okoń, kleń, jaź czy wzdręga.

 

Gdzie jest Kociewie?

Malownicza kraina o nazwie Kociewie to etniczno-kulturowy region pomorski zamieszkiwany przez ponad 250 tys. mieszkańców, położony w dorzeczu Wdy i Wierzycy, w obszarze powiatów starogardzkiego, tczewskiego i częściowo świeckiego.  Mieszkający tu Kociewiacy porozumiewają się własną gwarą kociewską, która jest zróżnicowana na wybranych obszarach. Największe miasto (obok Tczewa i Świecia nad Wisłą) to Starogard, uznawany za stolicę Kociewia.

10 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kociewia – świetna okazja, aby poznać zwyczaje i kulturę tego regionu na organizowanych festynach i spotkaniach. Można też spróbować lokalnych przysmaków, jak np. ruchanki, czyli drożdżowe placuszki. Kuchnię kociewską charakteryzuje połączenie różnych smaków a jej składniki to przede wszystkim ziemniaki, brukiew, kapusta, cebula i mleko. Najczęściej na lokalnych stołach gościły zupy, w tym parzybroda (kapuśniak z białej kapusty), brukiew na gęsinie oraz warzywny wywar – gapsi rosół (inaczej poryraj). Z ziemniaków przyrządza się kluski ze skwarkami i kiszoną kapustą (golce) a także refkacze (kluski na słoninie) i szandar (babka).

Z południową częścią regionu kojarzy się nazwiska współczesnych Kociewiaków np.  Janusz Józefowicz, Robert Mazurek, Tobiasz Staniszewski, Robert Janowski, a z północną – w Skórczu – Sławomir Pstrong, w Starogardzie Gdańskim korzenie mieli Kazimierz Dejna, w Tczewie - Grzegorz Ciechowski, w  Osieku – Wojciech Cejrowski, który chętnie w swoich programach TV opowiada o rodzinnych stronach.

Źródło informacji o Kociewiu: kuchnia.kociewie.eu oraz starogard.pl/kociewie/

 

Morze Kociewskie

Jezioro Kałębie, popularnie nazywane "morzem Kociewskim", znajduje się między wsiami Osiek i Radogoszcz i ma ponad 470 ha. Długość Kałębia wynosi ok. 4 km, to raczej płytkie jezioro o głębokości dochodzącej do 5 m (dlatego zimą regularnie i szybko zamarza).  W jeziorze można złapać rekordowe leszcze nawet do 7 kg, zdarzają się duże szczupaki, okonie, liny i węgorze. Jezioro jest rynnowe, przepływowe i łączy się z jeziorem Czarne oraz z jeziorem Słone. Na jeziorze są dwie urokliwe wyspy.

Ze względu na wielkość jeziora i północne wiatry Morze Kociewskie idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa i windsurfingu. Zimą przy niższych temperaturach zdarza się widywać na nim bojery. 

Wokół jeziora jest kilka plaż i wiele pomostów. My najczęściej korzystamy z plaży w samej wsi Radogoszcz, gdzie zbudowany jest też okazały pomost (około 800m od naszego domu). Większa plaża także z pomostami znajduje się w Osieku, tuż obok stanicy żeglarskiej Państwa Firyn. 

 

Co robić i zwiedzić w naszej okolicy – we wsi Radogoszcz, nad jeziorem Kałębie, dalej na Kociewiu i w Borach Tucholskich?

Kameralna stajnia SielAnka w Osieku - cykliczne spotkania tematyczne dla dzieci i młodzieży oraz grup zorganizowanych. Tel. 692 466 784.


>

Ognisko

Wieczór to idealny czas na ognisko i obserwacje gwiazd, wyjątkowo dobrze u nas widocznych - roświetlone miasta są daleko. Nad ogniskiem jest teraz trójnóg ogniskowy z rusztem, mamy też metalowe kije do kiełbasek :)

 


 

Trasy rowerowe – przez region przebiega ponad 800 kilometrów szlaków rowerowych zwanych jako Kociewskie Trasy Rowerowe. Kilka wybranych tras:

Szlak Po Dolinie Dolnej Wisły o długości 431 km z sumą przewyższeń 5400 m. Czarny, o stopniu trudności trudny. Najdłuższy (w całości) ze szlaków przebiegających przez Kociewie wiedzie spod Torunia aż do Tczewa.

Szlak Grzymisława o długości 99 km z sumą przewyższeń 1230 m. Kolor szlaku czerwony, szlak łatwy. Najciekawszy ze szlaków z tematem przewodnim dziedzictwa kulturowego Kociewia. Pokonanie zajmie około 2 dni. Po drodze zabytki Tczewa, zespół katedralny w Pelplinie, urokliwe miasteczko Gniew z zamkiem krzyżackim i rynkiem oraz usytuowane na wysokiej wiślanej skarpie Nowe.

Szlak Jeziorny o długości 70 km z sumą przewyższeń 845 m. Szlak zielony, łatwy, z motywem przewodnim w postaci jezior i otaczających lasów Borów Tucholskich. Po drodze liczne przykłady drewnianej architektury regionalnej.

Szlak Borowiacki o długości 64 km z sumą przewyższeń 930 m. Szlak czerwony o stopniu trudności łatwy. Daje możliwość poznania bogactwa fauny i flory Borów Tucholskich.

Szlak Św. Rocha o długości 39 km z sumą przewyższeń 445 m. Żółty szlak o stopniu trudności łatwy, łączący Starogard Gdański z Osiekiem nad jez. Kałębie z szeregiem zabytkowych kościołów na trasie.

Więcej na polskanarowerze.pl/kociewskie-trasy-rowerowe

 

Żagle po Morzu Kociewskim – jeśli zostajesz u nas kilka dni, możesz choć jeden z nich spędzić pod żaglami. Żaglówkę wyczarterujesz w stanicy Firyn w Osieku (6 km od naszego domu).  Latem w stanicy organizowane są także obozy żeglarskiej. Dla chętnych – możliwość uzyskania patentu żeglarza jachtowego. Więcej na www.firyn.com (proszę powiedzieć, że są Państwo gośćmi Lustra Wody).

Nauka windsurfingu – jeśli preferujesz żagiel z deską pod stopami, zapraszamy na lekcje windsurfingu do UKS Kałebie odział we wsi Wycinki, 3 km od naszego domu. Akwen idealnie nadaje się do uprawiania tego sportu – jest płytki  i wietrzny. Często organizowane są na nim regaty, a zdarzały się nawet mistrzostwa Polski! Więcej na www.uksosiek.pl (proszę powiedzieć, że są Państwo gośćmi Lustra Wody).

Rowery wodne i kajaki - dla tych preferujących powolne pływanie po spokojnych wodach jeziora. Naszym Gościom udostępniamy własne 4 podwójne kajaki z kapokami. Inny sprzęt wodny (w tym więcej kajaków, rowery wodne, łódzie żaglowe) wypożyczycie w ośrodku Dobry Brat, 4 km od naszego domu. Więcej na www.dobrybrat.pl

 

 

Spływy kajakowe doliną Wdy i Brdy – w Borach Tucholskich jest kilka szlaków idealnych na spływ kajakowy, dostosowanych do wieku, umiejętności i zaplanowanego czasu na spływ. Polecamy trasę Wdecki Młyn – Tleń,  start w odległości zaledwie 13 km od naszego domu. 



Dla miłośników saun, balii i masaży

W Lustrze Wody do dyspozycji gości jest sauna fińska z widokiem na jezioro Kałębie. To sucha sauna podgrzewana elektrycznym piecem w kształcie beczki z dużą szybą panoramiczną. W seansach saunowych może wygodnie korzystać 7-8 osób na siedząco. W pozycji leżącej mogą saunować dwie osoby. Trochę wyżej na skarpie, z równie wyjątkowym widokiem, mamy gorącą balię, w której zmieści się 5-6 osób. Balia jest nagrzewana piecem na drewno a po nagrzaniu utrzymuje ciepło nawet 2-3 dni - jeśli jest zaktywana dostępną pokrywą. 

Nieopodal naszego domu, w odległości 3 km,  jest ośrodek wypoczynkowy Dobry Brat. Tutaj moża skorzystać z szerokiej oferty masaży. Szczególnie polecamy hawajski Lomi Lomi Nui a także masaż gorącymi kamieniami.

Korzystanie z sauny, gorącej balii i masaży ma wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu. Te trzy formy relaksu fizycznego oferują liczne zalety, które wpływają korzystnie na ciało i umysł. Po pierwsze, sauny pomagają w oczyszczeniu organizmu z toksyn poprzez intensywne pocenie się. To naturalny proces detoksykacji, który może wspomagać zdrowie skóry i ogólny stan zdrowia. Po drugie, gorące balie zapewniają doskonałe miejsce do relaksu i odprężenia. Ich ciepła woda pomaga rozluźnić mięśnie, co może złagodzić ból i stres. Masaże natomiast to bardzo skuteczna forma terapii fizycznej. Masaż pomaga rozluźnić spięte mięśnie, poprawiać krążenie krwi oraz zmniejszać ból i napięcie. Korzystanie z tych trzech form relaksu może pomóc w redukcji stresu, który jest częstym czynnikiem wpływającym negatywnie na zdrowie. Regularne korzystanie z sauny, gorącej balii i masaży może przyczynić się do ogólnego poprawy samopoczucia. Ponadto, te formy relaksu mogą mieć pozytywny wpływ na układ oddechowy, pomagając w leczeniu różnych dolegliwości związanych z układem oddechowym, takimi jak przeziębienia. Warto również wspomnieć, że sauny, gorące balie i masaże mogą pomóc w poprawie jakości snu, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowego trybu życia.

Dla naszych Gości korzystanie z sauny oraz gorącej balii jest dodatkowo odpłatne. Szczegółowy cennik jest dostępny przy składaniu rezerwacji przez stronę rezerwacji.

Boisko do piłki nożnej Osiek

Do dyspozycji mieszkańców i turystów w Osieku u zbiegu ulic Partyzantów Kociewskich i Kwiartowej jest pełnowymiarowe trawiaste boisko do piłki nożnej. Jeśli nie odbywa się na nim mecz lokalnej drużyny, można z niego korzystać - do lekkiej atletyki oraz oczywiście treningów i meczy piłki nożnej.

Pomysły na wycieczkę

Arboretum Wirty -  miejsce niezapomnianych przeżyć przyrodniczych -  Najstarszy Leśny Ogród Botaniczny w Polsce, zlokalizowany w okolicach Starogardu Gdańskiego. Można tu zobaczyć ponad 830 gatunków i odmian drzew i krzewów, m.in. orzecha pośredniego „Wirty”, który jest mieszanką orzecha włoskiego i czarnego oraz najstarszą i największą w Polsce jodłę grecką, a także drzewo z dwoma rodzajami liści: graba i dęba. Więcej na arboretumlesne.gdansk.lasy.gov.pl

Akwedukt w Fojutowie – zabytek architektury hydrotechnicznej, stanowiący skrzyżowanie dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy. To najdłuższy obiekt tego typu w Polsce (ma ponad 75m).

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie – oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku prezentuje m. in. fragmenty wraków statków podniesionych z dna Bałtyku, pradawne łodzie z terenów Polski oraz szereg egzotycznych jednostek z różnych stron świata.

Festiwal Smaku w Grucznie – to jedna z największych plenerowych imprez kulinarnych w regionie, organizowana zwykle w końcu sierpnia. Na wydarzeniu można poznać bogactwo oraz kulturę stołu a także rękodzieło terenów Doliny Dolnej Wisły, Kociewia, Pojezierza Chełmińskiego, Krajny oraz Kujaw. Imprezie towarzyszą ciekawe występy artystyczne i koncerty. Więcej na www.festiwalsmaku.pl

Grodzisko Owidz – położony nieopodal Starogardu odrestaurowany gród z IX wieku, który zamieszkiwany był przez Słowian. W okresie letnio-jesiennym odbywa się tutaj szereg festiwali i wydarzeń plenerowych. Więcej na www.owidz.pl

Pelplin - duchowa stolica regionu – z gotycką Bazyliką Katedralną z obrazem „Koronacji Najświętszej Maryi Panny” pędzla Hermana Hana. We wrześniu oraz grudniu warto odwiedzić Jarmark Cysterski z programem koncertów muzyki dawnej, degustacji tradycyjnego jadło i napitków, targiem staroci i rzemiosła oraz korowodem średniowiecznym. Więcej na jarmarkcysterski.diecezja-pelplin.pl

Zamek w Gniewie -  był siedzibą komtura, a później starosty polskiego, w tym najsłynniejszego – Jana Sobieskiego. Ten krzyżacki zamek jest datowany na przełom XIII i XIV wieku. Jest dobrze zachowany, na jego terenie w okresie letnim odbywają się turnieje i inscenizacje historyczne. Więcej na www.zamkipolskie.com/gniew/gniew.html 

Zamek w Świeciu – kolejny dobrze zachowany zamek z XIV wieku i jedyny zamek wodny na terenie państwa krzyżackiego.  Niestety z powodu remontu aktualnie nieczynny. Przed wyruszeniem w jego kierunku warto odwiedzić: www.oksir.eu/zamek

 

 

Starówka w Grudziądzu z zespołem spichlerzy – Grudziądz to miasto często niedoceniane przez potencjalnych turystów, do czasu ich przyjazdu. Urokliwa starówka z wąskimi uliczkami z ceglanymi budynkami, rynek z ławeczką Mikołaja Kopernika, ruiny zamku krzyżackiego z wieżą Klimek (oszałamiający widok na dolinę Wisły), brama wodna ze spichrzami nad wiślanym bulwarem (bardzo warte odwiedzin). Must see to ulice Reja i Spichrzowa – do też dobre miejsce na odpoczynek przy kawie. Dla miłośników wojskowości – Twierdza Grudziądz (czynna stacja wojskowa) z Cytadelą.